Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Legenda o pięknej Juracie

Legenda o pięknej Juracie

Przed wieloma wiekami, na dnie Bałtyku, swoje podwodne królestwo miała morska królowa, zwana Juratą.  Jej piękny, spowity w wodny welon pałac, odbijający się bursztynowo-złotą poświatą  gdzieś pod wzburzonym morzem, znajdował się zapewne  nieopodal dzisiejszej Juraty…
 A było tak, że pewien młody rybak zwany Castitisem, co rano wyruszał na połów ryb, wypływając  swoją łódką na błękitne i słone wody Bałtyku – nie wiedział, że  może się to nie spodobać podwodnej władczyni. Jurata znana i szanowana była w całym wodnym świecie, była łaskawą i sprawiedliwą królową, opiekowała się wszystkimi morskimi stworzeniami, każdą, nawet najmniejszą rybką. Nie musiało więc upłynąć wiele czasu, gdy zaniepokojone ryby doniosły swojej królowej o codziennych wyprawach Castitisa. Jurata na wieść o zuchwałych praktykach młodego rybaka rozzłościła się ogromnie. Jak ten niegodziwiec śmie naruszać spokój należących do niej wód? Królowa dbała o swoje królestwo i poddanych, choć miała pewną słabość, rozsmakowywała się we flądrach, ale jak niosło się po nadmorskich wioskach, Jurata nie potrafiła ich pozbawiać życia i nawet, jeśli miała pochłonąć jakąś  flądrę, to w połowie rozmyślała się i drugą połowę ryby wrzucała do wody – stąd  uważano powszechnie, że flądry żyją jako połówki, z jednym okiem i jednym bokiem. Czy taki wygląd zawdzięczają Juracie? Tego do końca nie wiadomo.
Rozzłoszczona na młodego rybaka królowa postanowiła pomścić złowione przez niego ryby – zwołała najpiękniejsze, kuszące melodyjnym głosem wodne nimfy i boginie i wraz z nimi przygotowała na Castitisa zasadzkę… I tak orszak czarujących nimf, na czele z  Juratą, dotarł na miejsce, w którym rybak zwykł codziennie zapuszczać swoje sieci.  Gdy ich oczom ukazał się Castitis, zaczęły uwodzić go swoimi pięknymi, sennymi głosami, nucąc  coraz donioślej magiczną, melancholijną pieśń…
Do uszu zapracowanego rybaka zaczęły dobiegać z głębi morza zrazu urywane, a później układające się w niezwykłą melodię dźwięki – takiej muzyki chłopak nie słyszał jeszcze nigdy w życiu. Aż nagle, wynurzając się z odmętów wody, ukazała się jego oczom piękna, lśniąca pani. Patrzyła na niego złowrogo, oczy miała w kolorze wzburzonego, szaro-błękitnego morza, odziana była w zieleń morskich roślin, mieniła się szmaragdami, perłami i bursztynem, połyskiwała złotymi łuskami. Nigdy wcześniej rybak nie widział kogoś tak niezwykłego! Piękność, a była nią Jurata, początkowo z wielką złością przyglądała się śmiałkowi, który wtargnął zuchwale na wody jej królestwa, chciała go obezwładnić i pozbawić życia, jednak gdy w porannym słońcu zobaczyła jego twarz, a trzeba wiedzieć, że Castitis uchodził za najbardziej urodziwego młodzieńca w całej wiosce, natychmiast zakochała się w nim bez pamięci i obiecała darować mu życie, jeśli tylko młodzieniec zgodzi się dzielić z nią życie. I tak też się stało, królowa co wieczór wypływała ze swego bursztynowego pałacu i spotykała się z ukochanym. Tak mijały dni, tygodnie, miesiące, Castitis i Jurata byli bardzo szczęśliwi i zakochani.  Wieść o ich miłości dotarła w końcu do Perkuna, mściwego boga ognia i błyskawic. Zazdrosny Perkun postanowił zniszczyć miłość Juraty i Castitisa.  Cisnął piorunem w wody Bałtyku, ogień zniszczył bursztynowe komnaty pałacu królowej i zgładził także nią samą. Castitisa także nie ominął ponury los – Perkun nakazał przykuć go do podmorskiej skały, od tej chwili biedny rybak płacze za ukochaną Juratą, a gdy ciężkie chmury unoszą się nad Bałtykiem i w jego wodach szumi wiatr, można usłyszeć jakby łkanie niosące się z wodnych głębin. Może to Castitias płacze za swoją ukochaną? A gdy wzburzone może wyrzuca na brzeg kawałki bursztynu zastanów się drogi czytelniku czy to nie ułamki z pałacu królowej Juraty?

Opinie
Musisz być zalogowany, aby dodać opinię (zaloguj się, nie masz konta? zarejestruj się)
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Jurata – wschodnia część miasta Jastarni, położona na Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Kurort wypoczynkowy z kąpieliskiem morskim, w powiecie puckim, w woj. pomorskim.
http://www.jurata.net.pl/
Wszystko o Polsce