Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Mikołajek Nadmorski

Mikołajek Nadmorski

Były to czasy, kiedy gracka kultura triumfowała. Wówczas nad brzeg Bałtyku przybywali kupcy z Hellady próbując zdobyć drogocenne, morskie jantary. Nad Bałtykiem żył wówczas młody chłopak imieniem Mikołaj. Wszyscy nazywali chłopca Mikołajkiem, gdyż był drobnej postury, miał jasną, chłopięcą twarz i żywe spojrzenie. Mikołajek był niezwykle żwawym chłopcem, któremu w głowie były tylko psoty i dokazywanie. Plątał rybakom sieci, zamieniał ryby w skrzynkach, dosypywał piołunu do potraw, jednak mimo tych żartów wszyscy Mikołajka lubili.  Pewnego dnia, na plażę wypłynęła z morza Amfitryta, żona samego Posejdona. Pragnęła ona ogrzać się w promieniach słońca i nasycić oczy błękitem fal. Porzuciła swoje szaty na wydmy i zażywała kąpieli słonecznych. Na ten moment pojawił się w okolicy Mikołajek. Zobaczył on porozrzucane ubranie  i ukrył je w pobliskich krzakach. Rozzłoszczona Amfitryta nago powróciła do morskiego pałacu i naskarżyła Posejdonowi na Mikołajka. Posejdon rozkazał Trytonowi, jednemu ze swoich siłaczy ukarać chłopca, nie wiedział jednak, że Tryton był w paskudnym nastroju, gdyż właśnie przegrał pojedynek z Herkulesem. Tryton poćwiartował Mikołajka i jego zwłoki rozrzucił po całej bałtyckiej plaży. Amfitryta na tę wieść zasmuciła się wielce i uprosiła Posejdona, aby ten ze szczątków Mikołajka stworzył kwiaty. I tak się stało. Na plaży, w miejscu, w którym znalazły się szczątki chłopca  pojawiły się piękne, błękitne kwiaty, których moc miała wskrzesić Mikołajka, pod jednym wszakże warunkiem. Nikt tych kwiatów przez rok nie mógł, mimo ich urody, zerwać. Mieszkańcy okolicy znali ten warunek i żaden z nich,  nigdy nie zrywał tych roślinek, jednak nie znał tej historii grecki kupiec, któremu kwiaty bardzo się spodobały i zerwał kilka z nich, pragnąc zawieźć je do Grecji. I tak chłopiec pozostał pod niezmienioną postacią, a na bałtyckiej plaży do dzisiaj rosną małe, błękitne kwiatuszki mikołajka nadmorskiego.

Opinie
Musisz być zalogowany, aby dodać opinię (zaloguj się, nie masz konta? zarejestruj się)
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje na wybrzeżach: Morza Bałtyckiego.

Morze Bałtyckie, Bałtyk – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak
http://www.naszbaltyk.pl/
Wszystko o Polsce