Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Namysłów – wyśmienite piwo z opolskiego grodu

Namysłów – wyśmienite piwo z opolskiego grodu

Legenda głosi, że w namysłowskim zamku z 1312 roku, zbudowanym na polecenie króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego, należącym obecnie do browaru, piwo popijał już sam król Kazimierz Wielki. Do dzisiaj w Namysłowie fermentuje się piwo m.in. w otwartych kadziach i słynie ono z niepowtarzalnego smaku.
Miasto swoje prawa uzyskało w 1249 roku i rozwinęło się na przełomie XIV i XV wieku jako stolica niewielkiego księstwa. W historii zapisało się dzięki pokojowi zawartemu pomiędzy Kazimierzem Wielkim a cesarzem Karolem Luksemburczykiem w 1348 roku. Namysłów to powiatowe miasto na Opolszczyźnie, położone na Równinie Oleśnickiej, nad rzeką Widawą i swą sławę zawdzięcza nie tylko browarowi. Jestem po raz pierwszy w tym mieście i dziwię się dlaczego dopiero teraz je odwiedzam. Staromiejskim uliczkami dochodzę do ładnego, obszernego rynku z potężnym pięknym, gotyckim ratuszem wzniesionym w latach 1374-89 . Mijam rynek i dochodzę do miejskich murów z okazałą Bramą Krakowską, która wraz z browarem i ratuszem jest jedną z głównych wizytówek miasta. Pokryta spadzistym dachem, monumentalna wieża, wspaniale komponuje się w pejzażu namysłowskiej starówki, rozświetlonej wiosennym słońcem. Mój spacer po mieście dobiega końca, ruszam dalej w poszukiwaniu niezwykłych miejsc Polski, lecz jestem pewien, że jeszcze kiedyś tutaj powrócę...

Galeria zdjęć
Opinie
Musisz być zalogowany, aby dodać opinię (zaloguj się, nie masz konta? zarejestruj się)
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Namysłów – miasto w woj. opolskim, w powiecie namysłowskim, położone nad Widawą. Miasto jest położone w granicach Dolnego Śląska.
Wszystko o Polsce