Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Namysłów – wyśmienite piwo z opolskiego grodu

Namysłów – wyśmienite piwo z opolskiego grodu

Legenda głosi, że w namysłowskim zamku z 1312 roku, zbudowanym na polecenie króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego, należącym obecnie do browaru, piwo popijał już sam król Kazimierz Wielki. Do dzisiaj w Namysłowie fermentuje się piwo m.in. w otwartych kadziach i słynie ono z niepowtarzalnego smaku.
Miasto swoje prawa uzyskało w 1249 roku i rozwinęło się na przełomie XIV i XV wieku jako stolica niewielkiego księstwa. W historii zapisało się dzięki pokojowi zawartemu pomiędzy Kazimierzem Wielkim a cesarzem Karolem Luksemburczykiem w 1348 roku. Namysłów to powiatowe miasto na Opolszczyźnie, położone na Równinie Oleśnickiej, nad rzeką Widawą i swą sławę zawdzięcza nie tylko browarowi. Jestem po raz pierwszy w tym mieście i dziwię się dlaczego dopiero teraz je odwiedzam. Staromiejskim uliczkami dochodzę do ładnego, obszernego rynku z potężnym pięknym, gotyckim ratuszem wzniesionym w latach 1374-89 . Mijam rynek i dochodzę do miejskich murów z okazałą Bramą Krakowską, która wraz z browarem i ratuszem jest jedną z głównych wizytówek miasta. Pokryta spadzistym dachem, monumentalna wieża, wspaniale komponuje się w pejzażu namysłowskiej starówki, rozświetlonej wiosennym słońcem. Mój spacer po mieście dobiega końca, ruszam dalej w poszukiwaniu niezwykłych miejsc Polski, lecz jestem pewien, że jeszcze kiedyś tutaj powrócę...

Galeria zdjęć
Opinie
Login: Hasło:
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Namysłów – miasto w woj. opolskim, w powiecie namysłowskim, położone nad Widawą. Miasto jest położone w granicach Dolnego Śląska.
Wszystko o Polsce