Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Nowy Wiśnicz – urokliwe miasteczko z zamkiem i klasztornym więzieniem w tle

Nowy Wiśnicz – urokliwe miasteczko z zamkiem i klasztornym więzieniem w tle

8 km od Bochni na, Pogórzu Wiśnickim położony jest 3 tysięczny Nowy Wiśnicz, wyjątkowej urody małopolskie miasteczko, które prawa miejskie otrzymało w 1616 roku za sprawą Stanisława Lubomirskiego, na mocy przywileju Zygmunta III Wazy. Dojeżdżając do miasta już z daleka widać dostojne bryły Zamku Kmitów i Lubomirskich oraz Klasztoru Karmelitów Bosych, które malowniczo wznoszą się nad miastem. Wiśnicki zamek jest jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce. Położony na zalesionym wzgórzu, nad rzeką Leksandrówką, został wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem zwieńczonym czterema basztami w narożach. Turyści zwiedzający obiekt
są zawsze pod wielkim wrażeniem, a panorama na okolice z Sali Rycerskiej pozostaje na długo w pamięci. Na przeciwległym wzgórzu możemy podziwiać wczesnobarokowy Klasztoru Karmelitów Bosych ufundowany przez Stanisława Lubomierskiego. Zwiedzać go mogą tylko wybrani, gdyż w zabytkowym obiekcie mieści się jedno z najcięższych więzień w Polsce. W cieniu zamku i klasztoru kolejna atrakcja turystyczna - muzeum pamiątek po Janie Matejce, tzw. „Koryznówka”, mieszczącą się dawnym polskim dworku. Ale tak naprawdę samo miasteczko, malowniczo położone na wzgórzach jest także wyjątkowym zabytkiem. Barokowy ratusz ozdabiający wiśnicki rynek, parafialny kościół NMP z 1620 roku, budynek dawnego szpitala z 1641 roku i wiele innych sprawiają, że spacerując po miasteczku na każdym kroku dotykamy wielkiej historii zamkniętej w przepięknych plenerach Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego.

Galeria zdjęć
Opinie
Login: Hasło:
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Nowy Wiśnicz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni.

Wszystko o Polsce