Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Wleń – najpiękniejsze wspomnienia mojej Mamy

Wleń – najpiękniejsze wspomnienia mojej Mamy

Wleń tak naprawdę znałem od zawsze. To magiczne miasteczko położone w dolinie Bobru, pomiędzy Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim przewijało się przez całe moje życie w najpiękniejszych, młodzieńczych wspomnieniach mojej Mamy. Gdy po latach odwiedziłem po raz pierwszy maleńki Wleń zrozumiałem dla czego Jej serce biło szybciej, gdy opowiadała o małym miasteczku na krańcach Polski. Niespełna 2 tysięczny Wleń leży u podnóża Sudetów Zachodnich, na pograniczu Pogórza Izerskiego, Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich, w centralnej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Miasteczko położone jest u podnóża jednego z najstarszych murowanych zamków piastowskich na Śląsku z XII i XIII wieku, z którego baszty roztacza się przepiękny widok na Sudety Zachodnie. Tuż pod zamczyskiem znajduje się barokowy Pałac Książęcy pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku. Wleń to jedno z najstarszych miast śląskich. Prawa miejskie osadzie nadał książę śląski Henryk Brodaty w roku 1214. Miasteczko zachowało znaczną część architektury staromiejskiej. Wśród zabudowy wyróżniaj się: ratusz wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku, kościół św. Mikołaja biskupa - powstały w latach 1215 - 21, zabytkowe kamieniczki na wleńskim rynku z XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje pomnik Gołębiarki upamiętniający tradycję gołębich targów, które od czasów średniowiecznych odbywały się w każdą środę popielcową w mieście.
W miasteczku panują wyjątkowe warunki mikroklimatyczne, które przyczyniły się do uznania Wlenia jako miejscowości uzdrowiskowo – wypoczynkowej. Na terenie miasta znajduje się pięknie położone nad Bobrem Sanatorium Rehabilitacyjne, które świadczy usługi balneologiczne. W bliskiej okolicy znajduję się nieczynny już wulkan Ostrzyca. Wleń nie bez powodów uważany jest za jedno z najpiękniej położonych miasteczek na Dolnym Śląsku. Od wschodu i północnego zachodu opasany rzeką, u stóp zamczyska, w malowniczej scenerii Doliny Bobru pozostawia najpiękniejsze wspomnienia nie tylko w pamięci mojej Mamy.

Galeria zdjęć
Opinie
Musisz być zalogowany, aby dodać opinię (zaloguj się, nie masz konta? zarejestruj się)
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Wleń to miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego.

www.wlen.pl
Wszystko o Polsce