Wszystko o Polsce
Tam byłem
szukaj w serwisie
Wszystko o Polsce

 

Czerwone Bagno

Czerwone Bagno

Witajcie na końcu świata

Jest miejsce na mapie Polski przyciągające pewną grupę wędrowców. Ci, którzy pragną uciec od zgiełku, podziwiać nieskażoną przyrodę i odkrywać historię, na Czerwonym Bagnie poczują się jak ryby w wodzie.

Coraz więcej osób w czasie urlopu lubi zbaczać z utartych szlaków i penetrować dzikie zakątki. Obszar Czerwonego Bagna, znajdujący się w odległości 15 km od szosy Łomża - Augustów, z pewnością zalicza się do kategorii „Polska egzotyczna”.

Czerwone Bagno, nazywane „polską Syberią” obejmuje odludny obszar lasów, łąk i bagien. Niegdyś car przeznaczył to miejsce dla zesłańców – to wtedy powstała wieś Grzędy. Odizolowanie sprawiło, że Grzędy stanowiły schronienie dla powstańców, a w czasie II Wojny Światowej - dla partyzantów AK. W odwecie za pomoc tym ostatnim, Niemcy spacyfikowali wieś w 1943 roku. Nigdy już nie została odbudowana, a o jej istnieniu dziś przypominają zdziczałe sady owocowe, fundamenty domostw i maleńkie cmentarze.

Przyroda była tu obecna „od zawsze”. Gdy spojrzysz z wieży widokowej na Wilczej Górze, oczom ukaże się monumentalny widok - rozległa przestrzeń torfowisk bez najmniejszych śladów ludzkiej bytności, z sylwetkami łosi pasących się w oddali. Już w 1925 roku utworzono pierwszy rezerwat łosi – aktualnych gospodarzy tych ziem (na Czerwonym Bagnie przebywa ich ponad 500). Prócz nich, masa tu innej zwierzyny i ptaków, w tym chronionych - jak bocian czarny, cietrzew czy orlik grubodzioby. Na Czerwonym Bagnie zamieszkują wilki – ich tropy nietrudno dostrzec na piasku czy śniegu. Doceniają to turyści z zachodniej Europy, którzy u siebie pozbawieni są takich widoków. Również flora jest unikatowa – teraz w czerwcu warto wybrać się tu, by podziwiać np. dzikie storczyki.

W 1993 roku powstał Biebrzański Park Narodowy. Na Czerwonym Bagnie i Grzędach wyznakowano 5 szlaków pieszych, z których część można też przemierzać na nartach lub rowerem. Przybywa ścieżek dydaktycznych i kładek przeciągniętych nad mokradłami. Na terenie Grząd znajduje się zagroda rehabilitacyjna dla zwierząt, w której przebywają np. osierocone przez matki łosie, dziki oraz wilk.

Czerwone Bagno można podziwiać z końskiego grzbietu – biegnie tędy fragment Szlaku Konnego Puszczy Augustowskiej. A skoro o koniach mowa – w 2005 roku na Grzędach zapoczątkowano zachowawczą hodowlę koników polskich. Tabun tych niewymagających, prymitywnej rasy koników pomaga w utrzymaniu odkrytych torfowisk, a przy tym stanowi turystyczną atrakcję.

W odległości 5 km od leśniczówki Grzędy znajduje się duży pensjonat „Zagroda Kuwasy” oferujący wysoki standard noclegów i wyżywienia. Można tu zaopatrzyć się w karty wstępu do parku, mapy i przewodniki. Na miejscu można wypożyczyć rower jak też jeździć konno. W sezonie letnim Kuwasy stoją otworem dla rodzin z dziećmi, zapewniając bezpieczny teren do zabaw, kontakt ze zwierzakami i wyprawy przyrodnicze dostosowane dla dzieci, prowadzone przez doskonałych przewodników i trenerów przyrody.

Autor: Agnieszka Piotrowska

Galeria zdjęć
Opinie
Musisz być zalogowany, aby dodać opinię (zaloguj się, nie masz konta? zarejestruj się)
Obiekt na mapie
Kliknij, aby zobaczyć dokładną lokalizację
Zagroda Kuwasy
Woźnawieś 30A, 19-206 Rajgród
Tel. (86) 273 35 20

http://www.zagrodakuwasy.pl
Wszystko o Polsce